Prekvapenie bez obalu
Zaujímavosti:
Mesiac november sa niesol v znamení bezobalového nakupovania. Opäť ste boli veľmi aktívni, čo nás mimoriadne teší. Do výzvy sa v novembri zapojilo až 1083 účastníkov.
Veľa z vás bolo prekvapených z rozmanitosti ponuky bezobalového obchodu: múka, ryža, cestoviny, sypané čaje, káva, zdravé sladkosti, orechy, rôzna drogéria, kozmetika atď. Ako výhodu ste videli hlavne to, že si môžete nakúpiť toľko, koľko potrebujete a nemusíte kupovať veľké balenia. Páčila sa vám aj možnosť ochutnať a kúpiť si to, čo vám chutí.
Niektorí z vás mali do bezobalového obchodu veľmi ďaleko, a tak využili možnosť navštíviť on-line obchod. Vynaliezavé pani učiteľky z Mš Bystré a MŠ Nižný Klátov zase vytvorili bezobalový obchodík priamo v škôlke. Deti si tak samy vyskúšali, ako sa v takom bezobalovom obchode nakupuje.
Nás zaujali aj samotné názvy bezobalových obchodov. Majitelia boli naozaj tvoriví pri ich vymýšľaní. Takto ste sa ocitli v obchodoch: Biotétka, Kvpaka, Zvážme si, Na kôpke, Špajza, Do pohára, Ecomade, Ekokomôrka, Na váhu a veľa iných.
Sme radi, že vás tento spôsob nakupovania zaujal, a že vaša návšteva bezobalového obchodu touto výzvou nekončí.
Vaše bezprostredné reakcie:
Tamara B.
Aneta B.
Ľubica Š.
Tamara B.
Marta F.
Alex V.
Andrea H.
Karin L. M.
Deti sa prvý krát stretli s bezobalovým obchodom, bolo to pre nich zaujímavé a veľmi sa z toho tešili, taktiež sa naučili, že nie všetko musí byť zabalené.
Martina N.
Treba vedieť

Čo je ODPAD a kto je zaň zodpovedný? Odpoveď by sa menila podľa doby, v ktorej by sme žili. Boli časy, keď toto slovo ani neexistovalo. Boli obdobia, nie tak dávno minulé, keď sa plytvalo minimálne, lokálne a komunitne.
Dospeli sme aj do štádia, so začiatkom počas priemyselnej revolúcie, kedy sme verili v nevyčerpateľnosť zdrojov a neobmedzený rast. V tomto ekonomickom režime bol odpad chcený a žiadaný. VIAC vyrábať na jednej strane si žiadalo VIAC vyhadzovať na strane druhej. Skonštruovali sme globálnu mašinu na výrobu odpadu, tzv. systém zober – vyrob – použi - vyhoď alebo lineárnu ekonomiku rastu, ktorá nám mala naplniť predstavu o blahobyte na Zemi. A hoci už žijeme v inej dobe, „mašina“ funguje ďalej. Kam nás doviedla, posúďte sami...
Pomer odpadu a produktu je 9:1. Odpad vzniká v každej fáze života produktu – od ťažby, cez výrobu, distribúciu, spotrebu, až po jeho zneškodnenie. Nielen ten štandardný (tuhý, kvapalný a plynný), ale aj ľudský. Iba 20 % populácie spotrebúva približne 80 % všetkých prírodných zdrojov. Druhy vymierajú 100-násobne rýchlejšie ako bez činnosti človeka. Životný štýl vyspelých krajín dosahuje ekologickú stopu na úrovni 3 až 9 planét. Iba 1 % populácie prispieva emisiami oxidu uhličitého 2-krát viac než zvyšok sveta. Až 40 % ľudí žije v chudobe a ich číslo rastie. Môžeme konštatovať, že náš rozvoj rozhodne nie je udržateľný ani spravodlivý.
Vitajte v novej geologickej epoche Zeme nazvanej Antropocén, konštatuje Správa o ľudskom rozvoji (UNDP, 2020). Doby, v ktorej dominantným rizikom pre naše prežitie sme my sami. Na jej začiatku stojíme pred výzvou: Ako spojíme ľudský rozvoj s regeneráciou životného prostredia a nie s jeho drancovaním?
Dôležité je povedať, že cesta existuje. Je v prírode a je v nás. Predstavte si systém, v ktorom suroviny neustále kolujú, ktorý neplytvá, nie je toxický, nevytvára odpad, podporuje život a jeho rozmanitosť. Čo vám to pripomína? ...miliardy rokov osvedčený prírodný spôsob hospodárenia, ktorého sme sami súčasťou. Postupne rastie globálny tlak a úsilie o etablovanie nového modelu, tzv. obehovej ekonomiky, resp. hospodárstva, inšpirovaného prírodnými systémami. V najbližších desaťročiach bude našou stávkou na budúcnosť.
Odpadová „mašina“, ktorú sme vytvorili v dobe minulej, však stále zotrvačne funguje ďalej. No jedine my ju dokážeme preprogramovať. Ako jednotlivci máme dve možnosti: 1. zvaliť vinu na systém a fungovať ako obvykle alebo 2. uvedomiť si, že systém sme my. Sme politici, manažéri, učitelia, spotrebitelia, ktorí majú každý deň v rukách moc tvarovať ho a meniť.
Odpoveď na úvodnú otázku preto v súčasnej dobe znie: „Chyba nie je v našich hviezdach, ale v nás samotných.“ (Shakespear v diele Julius Caesar)
Počet zapojených účastníkov
1083
Výsledky
Bezobalové obchody majú rôzne možnosti nakupovania tovaru a produktov, ktoré kúpime bez zbytočného vzniku odpadu z obalov.
Viac o výsledkoch
Ocenení účastníci
Kristína K5.A (Ružomberok)
4.A (Lednické Rovne)